Chelsea.pl - polski serwis Chelsea FC


  • 1 |
  • 2 |
  • 3 |
poprzedni Stop Następny
2017-07-17 15:32:28 | Starkiller
5 komentarzy


  Bournemouth 3:0 (D)
26.12.2016r. godz. 16:00


 

Następny mecz:
 
Stoke City (D)
31.12.2016r. godz.16:00


 

brak ankiet
Wróć
8. Frank Lampard
  • Pozycja: Pomocnik
  • Data urodzenia: 1978-06-20
  • Wzrost: 184
  • Waga: 88
  • Kluby: West Ham, Swansea City (wypożyczenie)
  • Urodzony: Londyn, Anglia
O piłkarzu:

Na kilka miesięcy przed złożeniem podpisu pod nowym, 5-letnim kontraktem gol zdobyty przez Franka w finale Ligi Mistrzów oznaczał, że w każdym z trzech ostatnich sezonów zdobywał on co najmniej 20 bramek. W sumie w ciągu czterech ostatnich kampanii nasz zawodnik zdobył 80 bramek – i to wszystko będąc pomocnikiem!

Do tej pory każdy zapomniał już o zdziwieniu, jakie towarzyszyło siedem lat temu transferowi wartemu £11 mln jako, iż Lampard ma w swej kolekcji pokaźną liczbę trofeów, jest najskuteczniejszym pomocnikiem Chelsea w historii, zajmuje siódmą lokatę na liście strzelców naszego klubu i jest dopiero drugim graczem, który broniąc naszych barw zaliczył 50 występów w reprezentacji swego kraju.

62 spotkania rozegrane przez niego w sezonie 2006/07 to najwięcej meczy rozegranych w jednej kampanii przez jednego zawodnika w historii naszego klubu i pomimo tego, że w zeszłym roku nękały go kontuzje i przeżył rodzinną tragedię nadal prowadzi nas do kolejnych zwycięstw.

Żaden jego rówieśnik nie rozegrał więcej spotkań w Premier League. Kiedy w grudniu 2005 roku nie mógł zagrać z powodu choroby jego seria spotkań ligowych z rzędu, w których zagrał, zakończyła się na 164 meczach.

Ironicznie to właśnie ‘zwyczaj’ gry w każdym ze spotkań sprawił, iż był niedoceniany. Jako, iż w West Hamie United trenerem był ojciec Franka, Frank Lampard Senior, wielu fanów zasiadających co tydzień na Upton Park twierdziło, iż Lampard Junior gra tylko z powodu obecności w klubie taty. Frank zagrał w każdym ze spotkań sezonu 1998/99 (WHU ukończył go na piątym miejscu), a rok później otrzymał pierwsze powołanie do reprezentacji. Kiedy klub zwolnił wujka (Harry’ego Redknappa) i ojca naszego pomocnika przyszła pora na zmiany również w życiu samego zawodnika.

Po dość spokojnym starcie na Stamford Bridge Frank stał się jednym z najlepszych pomocników świata i jego formę z sezonu 2003/04 oceniono gorzej tylko od tej, którą prezentował Thierry Henry. W tym samym sezonie wziął udział w Euro 2004 i został wybrany w Anglii Zawodnikiem Roku.

Lampard nie poprzestał na tym i wciąż grał świetnie strzelając przy tym wiele bramek. W sezonie 2004/05 poprowadził Chelsea do mistrzostwa kraju będąc najskuteczniejszym pomocnikiem ligi (13 bramek, 19 licząc wszystkie rozgrywki).

Zaliczył również więcej asyst niż jakikolwiek inny, niedawno grający w Chelsea piłkarz i nie było nikogo, kto bardziej zasłużyłby na zdobycie dwóch goli zapewniających nam pierwszy tytuł od 50 lat.

W roku 2005 dziennikarze zajmujący się futbolem wybrali go Zawodnikiem Roku, a w głosowaniu na Piłkarza Roku na świecie zajął drugie miejsce. Kolejny sezon był dla naszego pomocnika równie udany jako, iż klub powtórzył sukces z ubiegłego roku i ponownie zdobył mistrzostwo.

Po raz kolejny to wice-kapitan okazał się najskuteczniejszym zawodnikiem naszego zespołu, tym razem notując w całym sezonie 20 trafień. 16 bramek zdobytych w lidze stało się największą ilością trafień zanotowanych przez pomocnika w jednym sezonie.

Wszyscy byli więc zaskoczeni kiedy na Mistrzostwach Świata w 2006 roku nie zdobył ani jednej bramki pomimo tego, że oddał więcej strzałów niż jakikolwiek inny gracz. Spowodowało to falę krytyki i wydawało się, ze przez 2 tygodnie ludzie zapomnieli o jego wcześniejszych dokonaniach.

Swej wartości nie musiał jednak udowadniać nikomu w Chelsea i w kolejnym sezonie zanotował o jedno trafienie więcej niż w poprzednim (21). Tylko Thierry Henry i Didier Drogba zdobyli więcej bramek biorąc pod uwagę trzy poprzednie sezony, a jak wiemy obaj są napastnikami.

Opisywany przez José Mourinho jako ‘unikalny’, Frank przegapił początek sezonu 2007/08 z powodu urazu uda. Zanim doznał tej samej kontuzji w drugi Dzień Świąt Bożego Narodzenia zdobył 11 bramek dzięki czemu The Blues mogli wspiąć się w ligowej tabeli. Lampsy pauzował przez sześć kolejnych tygodni.

Była to przykra sprawa dla drużyny, jednak prawdziwa tragedia wydarzyła się w kwietniu kiedy to zmarła mama Franka, Pat. Lampard po raz kolejny udowodnił jednak jak wielkim jest profesjonalistą strzelając ważną bramkę w półfinale, a później finale Ligi Mistrzów. Nie było wątpliwości komu zadedykował oba te trafienia. Nawet najzagorzalsi krytycy zaczęli zmieniać o nim zdanie.

Przed rozpoczęciem sezonu 2008/09 zakończył przeciągające się negocjacje i podpisał 5-letni kontrakt co pozwoli mu na wyśrubowanie wielu rekordów.

W wieku 30 lat jego gra nadal ulega poprawie i całkiem niedawno zaczął strzelać gole głową.