Stoke City (D)
31.12.2016r. godz.16:00

brak ankiet

Chelsea w półfinale FA Cup

Fernando Torres walnie przyczynił się do tego, że Chelsea po raz piąty w ciągu siedmiu ostatnich sezonów znajdzie się w półfinale FA Cup. Hiszpan zdobył dwa gole i dwa razy asystował, a Chelsea pokonała Leicester 5:2. Wart 50 milionów funtów zawodnik został okrzyknięty piłkarzem spotkania, jednak na uwagę zasługuje trafienie młodziutkiego Bena Marshalla, które jest jednym z najpiękniejszych goli w sezonie.

Leicester City w poprzedniej rundzie uporał się na wyjeździe z Norwich City i jest jedynym zespołem grającym poza Premier League. Chelsea swój awans do ćwierćfinału musiała wywalczyć na St. Andrews, gdzie pokonała Birmingham City 2:0, po tym jak na własnym stadionie zremisowała 1:1.  Roberto Di Matteo dał odpocząć trzem z czterech bohaterów środkowego starcia z Napoli. Didier Drogba i Frank Lampard obserwowali spotkanie z ławki rezerwowych, a John Terry zasiadł na trybunach Stamford Bridge.

Już od pierwszych minut było widać różnicę między nPower Championship a Barclays Premier League, Chelsea bez problemu narzuciła swoje tempo gry Leicester City. W drugiej minucie świetne podanie od Torresa otrzymał Mata, jednak byłego pomocnika Valencii w porę powstrzymali obrońcy Leicester. „Lisy” ograniczyły się do sporadycznych kontrataków, a najaktywniejszym zawodnikiem był wypożyczony z Evertonu Beckford. Młody Anglik w 9. minucie znalazł się w dobrej sytuacji, ale fatalne przestrzelił. Kilka minut później Torres popisał się kolejnym świetnym rajdem prawą stroną boiska, ale jego podanie zostało wybite na rzut rożny. Do niego podszedł Juan Mata i dośrodkował piłkę, najwyżej wyskoczył Gary Cahill i wpakował piłkę do siatki. Jest to jego pierwszy gol w barwach Chelsea. W trakcie celebracji zdobycia gola podniósł trykot, odkrywając podkoszulek z napisem „Pray 4 Muamba”, z którym grał w Boltonie od 2008 roku.

120 sekund później mogło być już 2:0, Daniel Sturridge świetnie poradził sobie z obrońcami Leicester i wstrzelił piłkę w pole karne, tam doszedł do niej Mata, ale Paul Konchesky wybił ją z linii bramkowej. W 17. minucie Torres znowu rozpoczął rajd z prawej strony boiska i podobnie jak w drugiej minucie tak teraz zagrał do Kalou. Reprezentant Wybrzeża Kości Słoniowej spokojnie przymierzył piłkę  i pokonał Kaspera Schmeichela. Dwie minut później gospodarze mogli podwyższyć wynik meczu, Daniel Sturridge tradycyjnie już w tym meczu indywidualnie przebił się prawą stroną boiska, jednak strzelił nieznacznie od bramki. Gdyby Anglik podał do niepilnowanego Torresa, byłoby 3:0.

W 21. minucie Juan Mata fantastycznie przyjął piłkę przed linią końcową boiska, dośrodkowaną przez Bosingwę, zgrał ją w pole karne, gdzie najwyżej wyskoczył Torres, jednak Kasper Schmeichel, niemal jak jego wielki ojciec Peter, świetnie obronił tę groźną główkę. Kilkadziesiąt sekund później duński bramkarz w znakomity sposób obronił strzał hiszpańskiego snajpera. „Lisy” postraszyły Chelsea dopiero w 33. minucie. Gary Cahill zbyt długo zwlekał z wybiciem piłkę, wyłuskał ją Neil Danns i potężnie huknął na bramkę Cecha, czeski bramkarz zbił to uderzenie palcami na rzut rożny. Do końca pierwszej połowy wynik nie uległ zmianie.

Obraz gry w drugiej połowie nie zmienił się, wciąż Chelsea częściej była przy piłce i to ona dyktowała, i narzucała tempo gościom. W 50. minucie Kasper Schmeichel świetnie obronił uderzenie Maloudy, który zastąpił Juana Matę. Francuz kilka minut później znowu miał okazję do strzału, ale nieznacznie się pomylił. „Lisy” nie dawały za wygraną i chciały zdobyć bramkę kontaktową, ale ich próby były bardzo niecelne.

W 67. minucie trybuny Stamford Bridge oszalały, bo po pięciu miesiącach przerwy Fernando Torres znowu trafił do siatki. Hiszpan wykorzystał podanie od Meirelesa. Były snajper Liverpoolu mógł podwyższyć swój dorobek kilka sekund później, ale strzelił niecelnie. Pięć minut później bramce Cecha znowu zagroził Beckford, ale i tym razem Petr Cech wyszedł z zwycięsko z tego starcia, broniąc jego uderzenie.

Co nie udało się młodemu Anglikowi wtedy, powiodło się w 76. minucie, znowu potężną bombą popisał się Neil Danns, piłka trafiła w słupek i pod nogi piłkarza wypożyczonego z Evertonu, który bez problemu wpakował ją do siatki. „Lisy” na odpowiedź Chelsea nie musiały długo czekać, Raul Meireles dośrodkował piłkę z rzutu rożnego do ustawionego na bliższym słupku Torresa, który sprytnym uderzeniem głową podwyższył swój dorobek bramkowy.

To, co się wydarzyło cztery minuty później, długo pozostanie w oczach kibiców Leicester, jak i Chelsea. Wprowadzony kilka chwil wcześniej młody Ben Marshall popisał się fantastycznym uderzeniem, zmniejszając rozmiar porażki na 4:2. Jest to niewątpliwie jedna z najpiękniejszych bramek w tym roku i zapewne kilku skautów odnotowało w swoich notesach nazwisko tego utalentowanego zawodnika. Chelsea jednak nie zamierzała pozostać dłużna i w 90. minucie pogrążyła rywala. Znowu bohaterem był Torres, który świetnie obsłużył Meirelesa. Chelsea zasłużenie awansowała do półfinału Pucharu Anglii, a Hiszpan został okrzyknięty piłkarzem meczu.